Nemzetközi kapcsolatok
Nagybajom város testvérkapcsolatai nem csupán szimbolikus szerződések, hanem a határon túli magyarsággal való kapcsolattartás, valamint a különböző kultúrájú nemzetek közötti tapasztalatcsere hídjai. Ezek a partnerségek, városunk közelmúltjának, jelenének és jövőjének fontos pillérei, amelyek példát mutatnak a különböző generációknak a kultúrák közötti tapasztalatcserében, tudásátadásban, fejlesztik idegen nyelvi kompetenciáikat és nyitottabbá teszik őket a világ sokszínűségére.
Tartalomjegyzék
Testvértelepüléseink
Nagybajom kapcsolata az erdélyi Gyergyószárheggyel 1990-ig nyúlik vissza.
Nagybajom és az északnyugat-németországi Schortens között 1993 óta létezik aktív testvérvárosi viszony.
Nagybajom és a horvátországi Virje 2018-ban kötöttek testvértelepülési együttműködési megállapodást.
Európai Gólyás Falvak Hálózata
Az EuroNatur elnevezésű természetvédelmi szervezet az „Európai Gólyástelepülések Hálózata” kezdeményezésével mozgalmat indított a gólyák élőhelyének védelme érdekében Európában. A szervezet 1994 óta adományozza az „Európai Gólyástelepülés” címet az arra érdemes településeknek. A jelentkezők falvak, vagy kisebb városok, ahol nagyszámú gólyakolónia él, és ahol a helyiek időt és energiát fektetnek a gólyák védelmébe. Fontos a nagy kiterjedésű vizes területek megléte. Nagybajom Magyarországot képviseli a szervezetben, amelynek 1996 óta tagja.
A „gólyástelepülés” kitüntetéssel a települések nemzetközi elismerésben részesülnek, mint amelyek különleges kulturális és természeti örökséggel rendelkeznek. A Hálózat tevékenyégével bátorítja a sikeres gólyavédelmi szemléletet. A 2010-es „Brainstorming” (ötletbörze) a gólyákért” projekt a Hálózat tagjai között új lendületet adott a munkának.
A vizes rétektől a füves pusztákig
A Hálózat magába foglalja a rétek és legelők változatosságát Európában a Száva vizenyős rétjeitől és az Elba alföldjétől egészen Extramadura füves pusztaságáig. 2004 óta a Hálózat tagjai minden évben találkoznak az egyik gólyástelepülésen, hogy közösen átütő megoldást találjanak a gólyák védelmére.
Mivel foglalkozik az EuroNatur és a partnerei?
- Előmozdítja az Európai Gólyástelepülések Hálózata bővítését olyan közösségek bevonásával, amelyek támogatják a kezdeményezést. Számukra szakmai tanácsadást nyújt.
- Ösztönzi és támogatja a kisebb projektötletek megvalósulását az „Ötletbörze a gólyákért” projekt versenyével.
- Rendszeres találkozókat szervez a Hálózat tagjai számára a tapasztalatcsere érdekében.
- A fajokban gazdag rétek és legelők megóvása érdekében tevékenykedik Európában, és folytat lobbi tevékenységet uniós szinten.
- A fenntartható fejlődés szempontjait figyelembe véve távlati célokat fogalmaz meg a közösségek számára, annak érdekében, hogy hosszú távon javuljon a gólyák helyzete.
A Hálózat partnerei: polgármesterek, természetvédők, nemzeti parkok, civil szervezetek, Svájci Gólya Társaság, Svájc Madártani Társasága, Ciconia Alapítvány.
Támogató: EuroNatur.
- 1994 Horvátország – Cigoc
- 1996 Németország – Rühstadt
- 1996 MAGYARORSZÁG – NAGYBAJOM
- 1997 Spanyolország – Malpartida de Cáceres
- 1997 Románia – Andrid
- 1999 Szlovénia – Mala és Velika Polana
- 2001 Lengyelország – Tykocin
- 2002 Ausztria – Marhegg
- 2005 Bulgária – Belozem
- 2008 Svájc – Altreu
- 2011 Törökország – Eskikaraagac
- 2013 Észak-Macedónia – Chesinovo-Oblesevo
- 2014 Szlovákia – Buzita
- 2015 Szerbia – Taras
- 2016 Görögország – Poros