Kezdőlap » Bejelentéshez kötött kereskedelmi tevékenységgel kapcsolatos eljárás
Kereskedelmi, ipari ügyek
Pénzügyi Iroda
Ügyintéző: Takács Zoltán
Telefon: +36 82 556 950 (106-os mellék)
Email: takacs.zoltan@nagybajom.hu
Helyszín: Nagybajomi Közös Önkormányzati Hivatal, 7561 Nagybajom, Fő u. 40.
NAP | ÜGYINTÉZÉS |
---|---|
Hétfő | 08:00-12:00 és 13:00-16:00 |
Kedd | nincs ügyfélfogadás |
Szerda | 08:00-12:00 és 13:00-16:00 |
Csütörtök | nincs ügyfélfogadás |
Péntek | 08:00-12:00 |
Bejelentéshez kötött kereskedelmi tevékenységgel kapcsolatos eljárás
Szolgáltatás indítása
Az eljárás bejelentésre indul.
Jogosultak köre
Azok, akik Nagybajomi Közös Önkormányzati Hivatal illetékességi területén kereskedelmi tevékenységet kívánnak folytatni, valamint a mozgóbolt útján folytatott kereskedelmi tevékenység, a csomagküldő kereskedelem, az automatából történő értékesítés, az üzleten kívüli kereskedelem és a közlekedési eszközön folytatott értékesítés esetében székhelyük Nagybajom.
Mit kell tennie?
Az e-önkormányzat portálon Ipar-kereskedelem ágazaton belül, üzleti tevékenység ügytípust kiválasztva a felkínálkozó 3 űrlapból a megfelelőt kiválasztani.
Link: https://ohp-20.asp.lgov.hu/nyitolap
Amennyiben kérdése merül fel, keresse hivatali időben az ügytípus ügyintézőjét:
Hivatali ügyintéző: Takács Zoltán.
Elérhetőség: +36 82 556 950 (106-os mellék).
Határidők
A kereskedő a rendelet 1. mellékletének A) pontja szerinti adatokban bekövetkezett változást haladéktalanul, illetve a nyitvatartási idő változását az azt megelőző nyolc napon belül köteles bejelenteni a jegyzőnek.
Amennyiben a bejelentéshez kötött kereskedelmi tevékenység gyakorlását a kereskedő megszünteti, azt a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény 24. § (3) bekezdése szerint a megszűnést követően haladéktalanul köteles bejelenteni.
Ügyintézési határidő: nyilvántartásba vétele 15 nap.
Benyújtandó dokumentumok
- Adatváltozás bejelentése (kereskedelmi tevékenység) nyomtatvány.
- Bejelentés kereskedelmi tevékenység gyakorlásáról nyomtatvány.
- Bejelentés-köteles kereskedelmi tevékenység megszűnésének bejelentése nyomtatvány.
Eljáró szerv
Nagybajomi Közös Önkormányzati Hivatal Jegyzője.
Egyéb információk
A kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX.29.) Korm. rendelet 2.§-a szerint a Kormány kereskedelmi hatóságként és a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának szabályairól szóló törvény szerint a szolgáltatás felügyeletét ellátó hatóságként – a nemesfémből készült ékszerek, díszműáruk és egyéb tárgyak forgalmazása kivételével – a) mozgóbolt útján folytatott kereskedelmi tevékenység, a csomagküldő kereskedelem, az automatából történő értékesítés, az üzleten kívüli kereskedelem és a közlekedési eszközön folytatott értékesítés esetében a kereskedő székhelye szerinti települési önkormányzat jegyzőjét; b) az a) pontban nem említett kereskedelmi tevékenységek esetében a kereskedelmi tevékenység helye szerinti települési önkormányzat jegyzőjét jelöli ki.
A rendelet 6.§ (1) bekezdése szerint a bejelentésnek a rendelet 1. melléklet A) pontjában meghatározott adatokat kell tartalmaznia. A bejelentésről a jegyző a 2. melléklet A) pontjában meghatározott adattartalommal nyilvántartást vezet, mely nyilvántartás nyilvános, a jegyző a nyilvántartást az önkormányzat honlapján közzéteszi.
Az eljárás illetékmentes.
A jegyző a kereskedelmi tevékenység végzésére irányuló bejelentést nyilvántartásba veszi, majd a nyilvántartási számmal együtt – elektronikus úton – megküldi a szakhatóságoknak, hatóságoknak, melynek körét a hivatkozott Korm. rendelet 6.§ (2) és (2a) bekezdése határozza meg.
A Korm. rendelet 6. mellékletében meghatározott termékkör esetén – ha az nem tartozik a rendelet 3. mellékletében szabályozott kizárólag üzletben forgalmazható és működési engedélyhez kötött termékekhez – a kereskedő a bejelentés benyújtásával egyidejűleg a kereskedelmi tevékenység végzését elkezdheti.
Vonatkozó jogszabályok
- 2005. évi CLXIV. törvény a kereskedelemről.
- 210/2009.(IX.29.) Korm. rendelet a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről.
- 2017. évi CXXV. törvény a közigazgatási szabályszegések szankcióiról.
Fogalmak
A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 2.§-ában meghatározottak szerint.
A vendéglátóhely üzlettípusok és azok jellemzői a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX. 29.) Korm. rendeletben rögzítettek alapján.
Az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény, valamint az elektronikus ügyintézés részletszabályairól szóló 451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet kötelezővé tette a gazdálkodó szervezetek, valamint az elektronikus ügyintézést biztosító szerv ügyfelei számára az elektronikus kapcsolattartást.
A polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény 7.§ (1) bekezdés 6. pontja szerint gazdálkodó szervezetnek minősül: „a gazdasági társaság, az európai részvénytársaság, az egyesülés, az európai gazdasági egyesülés, az európai területi társulás, a szövetkezet, a lakásszövetkezet, az európai szövetkezet, a vízgazdálkodási társulat, az erdőbirtokossági társulat, a külföldi székhelyű vállalat magyarországi fióktelepe, az állami vállalat, az egyéb állami gazdálkodó szerv, az egyes jogi személyek vállalata, a közös vállalat, a végrehajtói iroda, a közjegyzői iroda, az ügyvédi iroda, a szabadalmi ügyvivői iroda, az önkéntes kölcsönös biztosító pénztár, a magánnyugdíjpénztár, az egyéni cég, továbbá az egyéni vállalkozó (…) az egyesület, a köztestület, valamint az alapítvány”.